Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna sanepid.forumoteka.pl
forum pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Praca w sklepie spozywczym kontra paznokcie i bizuteria;)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna -> Co i jak z załatwić w sanepidzie...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kawka
Gość





PostWysłany: Pią Kwi 10, 2009 4:28 pm    Temat postu: Praca w sklepie spozywczym kontra paznokcie i bizuteria;) Odpowiedz z cytatem

Witam bardzo serdecznie.

Bardzo prosze o pomoc. Przeszukałam google ale nic nie znalazłam na interesujacy mnie temat a mianowicie...

Pracuje w wiekszym markecie osiedlowym. Jestem kasjerką. Bardzo dbam o siebie. Obsługuje stoisko monopolowe-alkohol+ciasta lub siedze na kasie i obsługuje klientów. Dzis dostałam mandat za kolczyki(małe) w uszach i za zadbane paznokcie-mam zażelowana naturalna płytkę panokcia a w żelu zatopione ozdoby. Jak podaje ciasta lub cukierki-zawsze mam rekawiczki!!Paznokcie mam krótkie. Moja kolezanka(kasjerka) dostała mandat za paznokcie pomalowane jasnym wrecz cielistym kolorem. Czy to było słuszne?Bardzo prosze o pomoc. Jestem zdziwiona tym bardziej, że sama tez chodze do sklepów, roobię zakupi i widzę kasjerki. Co druga ma tipsy, rozpuszczone włosy itd (u nas o to była afera).

Prosze o odpowiedz i jeżeli mozna to jakąś ustawę lub regulamin.

Bardzo dziekuje;)
Powrót do góry
Sansei
Prawa ręka Admina


Dołączył: 27 Lis 2008
Posty: 1020

PostWysłany: Pią Kwi 10, 2009 4:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cóz to nie moja działka, ale może to coś w związku z HACCP?
A od kogo ten mandat? Od naszej sekcji tzw. żywieniówki? Panie nie wytłumaczyły, nie napisały na jakiej podstawie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Pią Kwi 10, 2009 4:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety nic nie wytłumaczyły i nic nie powiedziały wiecej-tylko:prosze nie dyskutowac:(a że ja jestem laik i nie znam aż tak bardzo przepisów to siedziałam cicho-bo żeby sie wykłócac to trzeba miec argumenty a ja ich nie posiadam.Nie wiem skad były te Panie ale chodziły po sklepie w białych fartuszkach i odwiedziały stoiska monopolowe, miesne oraz magazyn i pomieszczenia socjalne.
Powrót do góry
Sansei
Prawa ręka Admina


Dołączył: 27 Lis 2008
Posty: 1020

PostWysłany: Pią Kwi 10, 2009 4:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapytać o podstawę prawną takiego postępowania zawsze można i nie chodzi mi tylko o podstawę do wystwaienia mandatu ale i podstawę - przepis który naruszono co wywołało wystawienie mandatu. Kontrola zawsze ma obowiązek podać takie dane.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kawka
Gość





PostWysłany: Pią Kwi 10, 2009 5:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To racja-mogłam spytac ale miałam dzis w pracy straszny ruch-bardzo duzo klientów +wizyta pań z sanepdu-nerwy, stres, brak czasu-najwazniejsza wtedy była dla mnie obsługa klienta oraz czuwanie nad kasetką z pieniedzmi i roozliczaniem klientów niz ten mandat...teraz juz w domu na spokojnie analizuje sytuacje i szukam pomocy;)
Powrót do góry
Zośka
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 167

PostWysłany: Pią Kwi 10, 2009 5:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no cóż, dziwne
ja nie znajduję podstaw prawnych do wystawienia mandatu w tym przypadku, chyba że instrukcja GHP/HACCP w sklepie mówi, że nie można mieć kolczyków czy biżuterii.
Tzn w mojej opinii nie ma zagrożenia zanieczyszczenia żywności, jeśli rzeczywiście podaje Pani produkty w rękawiczkach (nie mówiąc już o Pani na kasie...). Taki mandat byłby znacznie bardziej uzasadniony gdyby była Pani piekarzem lub pracowała przy produkcji żywności, gdzie kolczyk może się zsunąć lublakier odprysnąć i zagrozić bezpieczeństwu żywności.

Ogólnie przepisu prawnego nie ma. Ale jeśli w instrukcji GHP sklepu istnieje zapis, że nie wolno mieć biżuterii (raczej mniej niż bardziej sensowny), to posiadając takową na sobie łamie Pani obowiązujące w zakładzie instrukcje i to by mogła być podstawa do wystawienia mandatu...ale to też trochę naciągane.

Widać Panie z sanepidu troszkę za bardzo się przejęły zagrożeniami bezpieczeństwa żywności i dokonały lekkiej nadinterpretacji...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
generał
Site Admin


Dołączył: 13 Lut 2009
Posty: 329

PostWysłany: Sob Kwi 11, 2009 2:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jedna z pozycji mandatu ja i protokołu z kontroli jest rodzaj popełnionego wykroczenia proszę przeczytać jezeli będzie to jakiś paragraf to postaram sie odpowiedzieć.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kawka
Gość





PostWysłany: Sob Kwi 11, 2009 10:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziekuje.

We wtorek sprawdze dokładnie protokół. Czytałam go ale nie widziałam zapisku na konkretny paragraf-ot takie rozpiski co jest nie tak...zwykła na moje oko laika-notatka...Mamy w pracy regulamin HACCP-ale nieststy nie miałam dziś czasu go przeczytac bo on ma wiecej stron niz ja włosów na głowie;) ale obiecuje-nadrobie zaległości.

Pozdrawiam serdecznie i bardzo dziekuje za pomoc!!Spokojnych Świat życzę i do "napisania" zaraz po;))
Powrót do góry
Ró?yczka
Gość





PostWysłany: Sro Lut 16, 2011 5:01 am    Temat postu: sanepid Odpowiedz z cytatem

Witam Was drogie panie Razz ja też nie rozumiem tych idiotycznych przepisów ja pracuję na stacji benzynowej i musze mieć obcięte paznokcie niemal po skórze i nie mogą być pomalowane żadnym lakierem wcześniej nosiłam tipsy ale od kąd zaczęłam przace na cpn ładne paznokcie się skończyły a to dlatego by zrobić pare hot-dogów cziennie Crying or Very sad i też nie wolno nosić żadnych pierścionków,branzoletek czy zegarków Mad
Powrót do góry
Hans
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 20 Paź 2009
Posty: 215

PostWysłany: Sro Lut 16, 2011 4:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stwierdzenie, że przepisy są idiotyczne świadczy Tylko o twojej ignorancji i braku wiedzy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dyzma
Gość





PostWysłany: Sro Mar 30, 2011 6:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hans napisał:
Stwierdzenie, że przepisy są idiotyczne świadczy Tylko o twojej ignorancji i braku wiedzy.


A dlaczego "tłuczku" twierdzisz, że nie ma durnych przepisów. Wręcz przeciwnie, debile zza biurek nawymyślali ich do cholery. Tylko żaden się do tych idiotyzmów nie chce przyznać. A po drugie dlaczego jest tyle uznaniowości w interpretacji przepisów? Po to, żeby mogli robić potem, jak w postach wyżej! To trzeba tępić!!! (żądać za każdym razem, na podstawie jakiego przepisu wykonują sankcje) Pozdrawiam pokrzywdzonych.
Powrót do góry
miki
Gość





PostWysłany: Sro Mar 30, 2011 8:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zośka napisał:
no cóż, dziwne
ja nie znajduję podstaw prawnych do wystawienia mandatu w tym przypadku,

Widać Panie z sanepidu troszkę za bardzo się przejęły zagrożeniami bezpieczeństwa żywności i dokonały lekkiej nadinterpretacji...


A może to nie były Panie z Sanepidu, lepiej by było wezwać Policję do zweryfikowania ich dokumentów(przecież każdą legitymację dzisiaj i dziecko potrafi na kompie i drukarce zrobić!). Nie chcę nic sugerować, ale więcej ostrożności w kontaktach z wszelkiego rodzaju "władzami"!!!
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna -> Co i jak z załatwić w sanepidzie... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 2+4 =


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum