Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna sanepid.forumoteka.pl
forum pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

zgłoszenie lokalu, projekt i odbiór

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna -> Co i jak z załatwić w sanepidzie...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marta
Gość





PostWysłany: Czw Sty 15, 2009 11:35 am    Temat postu: zgłoszenie lokalu, projekt i odbiór Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie,
z góry zaznaczam, że jestem jeszcze totalnie zielona Smile
Mam wynajęty lokal ok 150m2 wcześniej był tutaj punkt ksero, bufet oraz sklep spożywczy.
Lokal dzieli się na 3 pomieszczenia do prowadzenia działalności oraz niewielkie zaplecze socjalne z pokojem socjalnym oraz oddzielną łazienką dla pracowników i dla klientów. Posiadamy także oddzielne wejście dla klientów i dla dostawców.
W jednym pomieszczeniu już działamy, jako firma poligraficzna, chcemy tak jak poprzednicy otworzyć jeszcze sklep spożywczy.
Jakie kroki po kolei musimy podjąć?
Wiem, że potrzebny jest jakiś projekt techniczny i opis do projektu ale nie wiem czy mamy zrobić nowy czy nie wystarczy stary projekt który wcześniej zgłaszali nasi poprzednicy?
Co musi się w tym projekcie zawierać?
Czy jeżeli zostanie on zatwierdzony to sanepid przychodzi na odbiór lokalu w umówionym terminie czy kiedy chce?
Czy jeżeli będziemy sprzedawać na początku tylko paczkowane produkty, których nie trzeba chłodzić (czekolada, woda mineralna, cola itp) to też od razu jest potrzebny sanepid? Czy też przy takich produktach nie trzeba się jeszcze zgłaszać?
Czy jeśli ktoś z sanepidu przyjdzie na kontrolę mogę mieć już towar spożywczy na stanie? albo chociaż na magazynie? Jeszcze nie sprzedawać ale po prostu mieć?
Z góry dziękuję, pytania może banalne ale to dopiero nasze początki Wink
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Czw Sty 15, 2009 1:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od początku. Jeżeli chcesz otworzyć sklep spożywczy to faktycznie musi być projekt (tzn. minimum rzut pomieszczeń zwymiarowany, drugi rzut z wyposażeniem - szafki, lady, umywalki - tak zwany rzut technologiczny, przekrój pomieszczeń z zaznaczoną wysokością, opis technologiczny - jaki towar sprzedawany, ilość zatrudnionych osób, rodzaj ogrzewania, rodzaj wentylacji, podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej, opis wyposażenia pomieszczeń z odnośnikami do rzutu - oraz mapa sytuacyjno-wysokościowa.
Taki projekt opiniuje nadzór zapobiegawczy w porozumieniu z higieną żywności.
Jeżeli na te pomieszczenia (sklep) wydane zostało już postanowienie na użytkowanie (wydawane przez nadzór zapobiegawczy) to wystarczy dogadać się z higieną żywienia żeby wydała decyzję zatwierdzającą sklep. Higiena żywności może się na to zgodzić albo nie. Wszystko to jest możliwe pod warunkiem, że nie dokonano żadnych zmian w sklepie (nie przesuwano ścian itd.).
Odnośnie odbioru. Odbiór dokonuje się na wniosek inwestora (Twój) w terminie dwóch tygodni od daty wpłynięcia wniosku do sanepidu. Ja zawsze się umawiam na odbiór z inwestorem, dlatego warto na wniosku napisać numer telefonu do siebie, aby sanepid mógł zadzwonić.
Odnośnie sprzedaży. Jeżeli będziesz sprzedawać żywność (opakowaną, nie opakowaną, napoje itd.) zawsze musisz posiadać zezwolenie z sanepidu.
Odnośnie towaru. Do odbioru zgłaszasz gotowy sklep, teoretycznie bez towaru, ale tą kwestię dogadaj w sanepidzie u siebie w mieście.
Garść dodatkowych informacji. Aby sprzedawać w sklepie musisz mieć wykonane badania na nosicielstwo. W sklepie musisz mieś książkę kontroli. Warto mieć na odbiór badania ze skuteczności wentylacji i instalacji elektrycznej (że nie grozi porażeniem). Na odbiorze sanepid powinien sprawdzać zgodność wykonania z projektem, który dajesz do zaopiniowania. Uzgodnienie projektu i odbiór są płatne.
Powrót do góry
Leo
Gość





PostWysłany: Sro Lut 04, 2009 10:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakie sankcje grożą za sprzedaż drobnych art. spożywczych bez odbioru lokalu przez sanepid?
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pon Lut 09, 2009 8:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O ile wiem to mandat do 5000 pln lub sprawa kierowana do sądu.
Powrót do góry
M
Gość





PostWysłany: Pon Mar 16, 2009 10:06 am    Temat postu: odbiór pomieszczenia na sklep spożywczy Odpowiedz z cytatem

Co jest niezbędne do otrzymania pozwolenia na prowadzenie sklepu?
Pomieszczenie sklepowe ma osobne wejście dla klientów a osobne dla personelu, jest też podjazd. W pomieszczeniu obok jest magazyn a dalej punkt ksero (wszystko w ramach 1 lokalu) po 2 stronie jest kuchnia oraz pokój socjalny oraz toaleta (także w 1 lokalu).
Z kuchni korzystać zamierzamy jak z pomieszczenia socjalnego, trzymać tam własne produkty, czy wobec tego sanepid też ma prawo ją kontrolować?
Czy zgłaszając część lokalu wielopokojowego należy udostępnić sanepidowi do wglądu wszystkie pomieszczenia czy tylko te, które będą w jakimś stopniu powiązane ze sklepem spożywczym?
Czy można się z sanepidem umówić na wizję wstępną (nie na odbiór) zanim pokupujemy meble itd. czy od razu odbiór?
Czy jeżeli sanepidowi coś nie spasuje można ponownie prosić o rozpatrzenie wniosku o pozwolenie jeżeli wprowadzi się poprawki?
Powrót do góry
Leo
Gość





PostWysłany: Pon Mar 16, 2009 10:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakie jest ryzyko, że ktoś zrobi kontrol akurat w tym miejscu skoro zgłoszenia do sanepidu nie było a coś tam spożywczego sprzedaję. Wiem, że to jest be ale z przyczyny technicznej muszę wstrzymać się ze zgłoszeniem jeszcze kilka miesięcy Sad później już będzie legalnie ale na razie mam lekkiego pietra.
Od czego zależy wysokość grzywny i w jakich sytuacjach sprawa idzie do sądu? I jakie jest wówczas zagrożenie też grzywna czy zamykają na dożywocie?Razz
Powrót do góry
Marta
Gość





PostWysłany: Pon Mar 16, 2009 10:33 am    Temat postu: Odbiór Odpowiedz z cytatem

Jeszcze 1 pytanie:
- Rysunek techniczny, który posiadamy nie jest aktualny, poprzedni właściciel zdaje się, że na własną rękę pousuwał ścianki działowe (niektóre) i 2 umywalki.
Czy wystarczy na ten rzut techniczny nanieść samodzielnie zmiany czy trzeba to komuś zlecić (komu?) czy sporządzić całkowicie nowy plan (gdzie i jak?)?
Zgłoszenie będzie dokonywane w Krakowie, może ktoś z Was jest właśnie z tego oddziału sanepidu i wie, jak to tam wygląda i jacy ludzie przychodzą na kontrolę Sad
Powrót do góry
Zośka
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 167

PostWysłany: Pon Mar 16, 2009 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pani Marto a nie łatwiej wziąć projekt pod pachę i podejść do właściwej Stacji San.-Epid. do Nadzoru Zapobiegawczego i zapytać? Wyjaśni Pani jakie zmiany w pomieszczeniach wprowadzono i NZ powinien Panią pokierować. To już od nich zależy czy będzie Pani musiała jeszcze raz projekt uzgadniać...Z doświadczenia wiem, że różnie podchodzą do takich spraw, mniej lub bardziej liberalnie...
Nigdy nie słyszałam o wizycie wstępnej przed odbiorem, ale istnieje coś takiego jak decyzja zatwierdzająca warunkowo obiekt na 3 m-ce i później rekontrola, czyli jeśli podczas odbioru okaże się, że są jakieś drobne usterki to ma Pani trochę czasu na poprawę. Radzę zerknąć do rozporządzenia unijnego 852/2004, w szczególności załącznik II - tam znajdzie Pani wymagania, jakie powinno spełniać pomieszczenie.
Podczas odbioru Sanepid na pewno będzie chciał obejrzeć wszystkie pomieszczenia, z których będą korzystali pracownicy sklepu.

Leo działasz nielegalnie, więc musisz się liczyć z kosekwencjami. I tyle.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
iza
Gość





PostWysłany: Sro Kwi 26, 2017 1:30 pm    Temat postu: przedawnienie wniosku? Odpowiedz z cytatem

co zrobić jeżeli od złożenia wniosku minęło więcej niż dwa tygodnie a odbioru jeszcze nie było? Czy sanepid ma na to maksymalnie dwa tygodnie czy nie ma określonego terminu w jakim musi taki odbiór przeprowadzić?
Powrót do góry
cugger
Gość





PostWysłany: Czw Mar 31, 2022 7:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja nie mam pojęcia, jak to ma zadziałać, bo nie mam jeszcze budynku do odbioru, dopiero są plany. I zastanawiam się bardzo mocno, czy powinnam dodatkowo sprawdzić coś takiego jak dźwig towarowy , czy nie. Można to dać, ale to chyba już na etapie projektowania? W sensie, że teraz mielibyśmy to po prostu ogarniać ?
Powrót do góry
gazela
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 01 Kwi 2022
Posty: 206

PostWysłany: Sob Maj 28, 2022 1:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sumie dlatego ja również jestem zdania, że bardzo fajnym rozwiązaniem jest mieć możliwość sprzedaży przez Zalando. Wydaje mi się, że właśnie coraz więcej firm się na takie rozwiązanie decyduje i jest to bardzo ciekawa opcja.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
EliaT
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 19 Cze 2022
Posty: 295

PostWysłany: Pon Lis 07, 2022 2:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To może podrzucicie swoje doświadczenia w kwestii otwarcia punktu opieki dziennej dla dzieci? Właśnie planuję taką działalność, ale w kwestiach przepisów sanepidowskich jestem kompletnie zielona. Przy całej reszcie mam ogromne wsparcie od https://www.wioski.co/dla-opiekunow . Mam nadzieję, że reszta formalności pójdzie równie łatwo.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
EliaT
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 19 Cze 2022
Posty: 295

PostWysłany: Pon Lut 26, 2024 9:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hale stalowe to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań budowlanych, które stosuje się w szeroko pojętym przemyśle oraz w branży rolniczej. Konstrukcje te oferują wiele zalet, w tym m.in. wytrzymałość i trwałość, szybka budowa, oszczędność finansowa, elastyczność projektowania, łatwość modyfikacji i przestronność. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na ten temat to koniecznie sprawdźcie tutaj https://moje-gniezno.pl/123291/wentylacja-grawitacyjna-hali-magazynowej-poradnik/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna -> Co i jak z załatwić w sanepidzie... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 1+4 =


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum