Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna sanepid.forumoteka.pl
Opis Twojego forum

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Będę mieć kontrolę w laboratorium, co jeszcze mogę poprawić?
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna -> Ogólnie...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
WTiA
User

PostWysłany: Sob Lip 18, 2009 4:36 pm    Temat postu: Będę mieć kontrolę w laboratorium, co jeszcze mogę poprawić? Odpowiedz z cytatem

Będę mieć kontrolę w laboratorium. Co tak na prawdę powinnam mieć? W tej chwili mam wykaz wszystkich substancji stosowanych w moim labo, gdzie mam odnotowaną ich klasyfikację, czyli T+, T, Xn, Xi, itd. Te oznaczone T+ i T trzymam w specjalnej szafie (2 zamki). Mam oczywiście karty charakterystyk do prawie wszystkich substancji (jakichs dupereli mi brakuje) , ale nie prowadzę "rozchodu" tych substancji. Kiedyś, jeszcze parę lat temu był wykaz A i B, teraz jest jeden. Jak to prowadzicie u siebie i jak powinno być prawidłowo? A ten wykaz substancji - to przez kogo ma być podpisany?

No i oczywiście jeszcze mam opakowania po tych oznaczonych T+ i T Smile
Jescze jedno pytanie - robicie dla każdego odczynnika, który jest sporzadzany w laboratorium swoją kartę charakterystyki? Gdzieś widziałam, zetakie cudo powinno sie robić i z lekka osłabłam :0
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sylwia

PostWysłany: Pon Gru 05, 2016 9:38 pm    Temat postu: Forumoteka.pl Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Sansei
Moderator

PostWysłany: Sob Lip 18, 2009 10:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do kart charakterystyki, to do tych "dupereli" choć nie wiem o co Ci chodzi, ale jeżeli są klasyfikowane, to musisz mieć. a nawet chyba do niektórych preparatów/substancji jeśli nawet nie sa klasyfikowane to też trzeba... Nie bardzo też wiem jakie to labo i kim jesteś, ale po za posiadaniem kart masz sie z nimi tez zapoznać, no i współpracownicy/podwładni też i najlepiej by było to potwierdzić podpisem. Szafy z T i T+ właściwie oznakowane? Instrukcja postępowania i magazynowania stosowanych niebezpiecznych preparatów/substancji uwzględniająca info z kart charakterystyki? Czemu nie prowadzisz ewidencji rozchodu? To błąd zwłaszcza jeśli chodzi o żrące C R 35 no i T+. Wykaz ma poprosu niejako zawierać czego ile kto pobrał (ewentualnie do czego) i kiedy oraz np ile zakupiono. Hmm podpisany... chyba wystarczy jak kierownik labo go podpisze, a tak to każda osoba, która piobiera/używa to powina się podpisać przy pobraniu. Po co Ci opakowania po tych T i T+ jeśli jużnie masz preparatów tych to po co? Co do sporządzania odczynnika i karty to nie wiem... ale na pewno pojemniki sporządzanej "mikstury" czyli takie robocze to powinny być też właściwie oznakowane.... nie wiem czy to wszystko, bo jest tego sporo... w zależności od szczegułów, jak wygląda labo co robi itp...
Najlepiej zapytaj nadzór higieny pracy oni są w tym temacie najlepsi, to Ci powiedzą co i jak Wink

Tak w kwestii formalnej, to precyzuj bardziej temat topiku, pozwoliłem sobie go nieco zmienić. Im precyzyjniej w temacie zapiszesz o co chodzi tym większa szansa, że więcej osób Ci pomoże, w tym może i te właściwe Wink
Powrót do góry
WTiA
User

PostWysłany: Nie Lip 19, 2009 8:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co rozumiesz pod pojęciem właściwie oznakowanej szafy z z tymi T i T+? Jest na niej napis TRUCIZNY i symbol trupiej głowki - wystarczy?

A opakowania trzymam, bo są kaucjonowane i wcale nie jest proste oddawanie tego do wytwórcy, ponieważ są to odpady niebezpieczne i nie można tego ot tak sobie wysłać kurierem do dostawcy danego odczynnika(choć oczywiście pełne opakowania z odczynnikami tak są właśnie dostarczane do laboratorium).

A jesli chodzi o te "duperele" to brakuje mi kart do np. niektórych buforów pH

poprawię się z formułowaniem tytułów Embarassed
Powrót do góry
Sansei
Moderator

PostWysłany: Nie Lip 19, 2009 9:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spoko.
Chyba starczy takie oznakowanie. Wink
Co do opakowań nieco się nie zrozumieliśmy, ale już ok.
Powrót do góry
WTiA
User

PostWysłany: Pon Lip 20, 2009 7:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nikt z "braci laboratoryjnej" się nie odezwie? Na urlopy Was wymiotło Smile?
Powrót do góry
Agilent
Site Admin

PostWysłany: Wto Lip 21, 2009 7:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja sie zwykle takimi pierdolkami nie zajmuje ale z tego co sobie przypominam to subs. oznaczone jako zrace nie moga stac obok tych z opisem latwopalne. Jest taka tabelka co kolo czego stac nie moze.... juz nie wiem skad to mialem ale tak ustawialismy.
Ewidencja rozchodu MUSI byc choc oczywiscie jest to bzdura np. z metanolem, ktory jest faza ruchoma do hplc

User

PostWysłany: Wto Lip 21, 2009 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak jest podstawa prawna, ze ewidencja rozchodu MUSI być?

Tu np. : http://sanepid.mojeforum.net/viewtopic.php?t=270&postdays=0&postorder=asc&start=0

wynika, że nie trzeba teraz tego prowadzić.

A tak z całkiem innej beczki - co robicie z odpadami laboratoryjnymi? Ty Agilent masz tam pewnie duże zbiory acetonitrylu np Smile, albo dichlorometanu itp. Zbieracie do utylizycji i utylizujecie? A macie w ogóle decyzje na wytwarzanie odpadów?
U mnie w firmie jest teraz dośc duża nagonka na odpady i jak dobrze sie przyjrzeć, to tak naprawdę nic nie można wylać do kanalizacji. A jako ciekawostkę, powiem Wam, że digestoria powinny być zgłoszone jako emitery. Masakra!
Powrót do góry
Sansei
Moderator

PostWysłany: Wto Lip 21, 2009 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ewidencja rozchodu wynika z § 2. 8 p2 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA GOSPODARKI I PRACY1)
z dnia 5 lipca 2004 r.
w sprawie ograniczeƒ, zakazów lub warunków produkcji, obrotu lub stosowania substancji niebezpiecznych
i preparatów niebezpiecznych oraz zawierajàcych je produktów ( z późniejszymi zmianami)

http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20041681762&type=2
Powrót do góry
Agilent
Site Admin

PostWysłany: Sro Lip 22, 2009 8:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Acetonitrylu, metanolu itd... no robi sie tego masa - dajemy do utylizacji, choc kosztuje to niebotyczna kase. Taniej jest wylewac czesc gdzies w kanal ale jakos nie mam sumienia Wink
User

PostWysłany: Sro Lip 22, 2009 8:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sansei - dzięki za link. Będę czytać

Agilent - no własnie, ja też nie mam sumienia Smile

Najbardziej mi dokucza oddawanie tych opakowań po truciznach, bo jest, jak już pisałam paradoks: opakowanie pełne "trucizny" normalnie kurierem można przesłać, a puste - przewóz można powierzyć tylko tym, co mają pozwolenia na przewóz ładunków niebezpiecznych Shocked To jest paranoja prawna Exclamation
Powrót do góry
Sansei
Moderator

PostWysłany: Sro Lip 22, 2009 2:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wow to jak się udaje tym kurierom przewozić pełne opakowania, to jest faktycznie coś nie tak, sprawa mocno podejrzana, moze do kontroli :> Wink

Czytać jak czytać, załóż ewidencję Wink
Powrót do góry
WTiA
User

PostWysłany: Sro Lip 22, 2009 5:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jednak dobrze jest poczytać Smile

W tymże rozporzadzeniu, jest napisane, zaraz na poczatku, że przepisy rozporządzenia nie dotyczą wprowadzania do obrotu preparatów niebezpiecznych w celu prowadzenia badań naukowo-rozwojowych lub przeprowadzania analiz chemicznych, a także ich stosowania w tych dziedzinach.
Powrót do góry
Sansei
Moderator

PostWysłany: Sro Lip 22, 2009 7:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmmmm....... to daj znać jak to przejdzie kontrolę.
Powrót do góry
Agilent
Site Admin

PostWysłany: Czw Lip 23, 2009 8:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fakt - nigdy sie nad tym kurierem nie zastanawialem ! Przeciez nam np. metanol przywozi zwykly kurier ale juz ten sam metanol tylko wybeltany z woda i np. jakims buforem musi zabierac firma z pozwoleniem na transport takich rzeczy.
Czyli to samo tylko rozcienczone jest traktowane jako niebezpieczniejsze niz 100% trucizna ...
A odnosnie tego rozpisywania. My przez dlugi czas nie robilismy rochodu metanolu jako, ze jest to faza ruchma w hplc - niestety ktos sie przybulwersowal i teraz znow piszemy.

A to co napisalas o zastosowaniu naukowo-badawczym to dotyczy zakazu dystrybucji jako takiej a nie zwolnienia z obowiazku prowadzenia ewidencji rochodu
Cytat:

8. Substancje i preparaty bardzo toksyczne, żrące
oraz metanol mogą być stosowane w działalności zawodowej
pod warunkiem:
1) .................
2) prowadzenia przez użytkownika ewidencji ich rozchodu;

PostWysłany: Pon Gru 05, 2016 9:38 pm    Temat postu: Forumoteka.pl Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
WTiA
User

PostWysłany: Sro Sie 19, 2009 12:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie,

byłam na urlopie, dlatego sie nie odzywałam.
Kontrola była ogólna - w firmie całej. Natomiast do nas - laboratorium pani nie zajrzała.
Tak więc dalej nie mam pewności jak to naprawdę powinno być prowadzone. Nie możecie zasięgnąć "języka" u źródła, czyli waszych współpracowników, którzy zajmują sie laboratoriami?

Agilent, nie zgodzę się z Tobą. Przepis mówi wyraźnie o wprowadzaniu do obrotu i stosowaniu w badaniach naukowych lub przeprowadzaniu analiz chemicznych.
Przecież teraz nie ma obowiązku zgłaszania substancji toksycznych w Sanepidzie. Kiedyś takowych substancji oraz prekursorów narkotykowych w ogóle nie można było kupić bez zezwolenia z Sanepidu. Zezwolenie takie dostawało się na rok, na określoną ilość danego specyfiku. Teraz tego się nie robi i nikt nie żąda zezwolenia. Tak więc ten pkt. 8 raczej nas nie dotyczy.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna -> Ogólnie... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 2+5 =

Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach