Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna sanepid.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ksiazeczka Zdrowia a Zaklad Pracy
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna -> Higieny Pracy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
go??12334
Gość





PostWysłany: Pią Maj 21, 2010 8:26 am    Temat postu: Ksiazeczka Zdrowia a Zaklad Pracy Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry, posiadam książeczkę zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych na której widnieje u dołu "Uwaga" o następującej treści: Książeczkę zdrowia przechowuje osoba badana. I tu moje pytanie: w związku z tym że spotkałem się z próbą szantażu ze strony pracodawcy co do zatrzymania książeczki, czy wewnętrzne ustalenia zakładu pracy są ważniejsze od prawa jakie nakłada na zakład Sanepid? Czy istnieje jakieś prawne ustalenie regulujące tę sprawę?

Dziękuję i pozdrawiam
Powrót do góry
Sylwia



Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 67

PostWysłany: Sro Gru 07, 2016 11:10 pm    Temat postu: Forumoteka.pl Odpowiedz z cytatem



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Zośka
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 169

PostWysłany: Pią Maj 21, 2010 3:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

art. 59 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia
4. Podmiot działający na rynku spożywczym jest obowiązany przechowywać w aktach osobowych orzeczenia lekarskie i dokumentację, o których mowa w ust. 2 i 3, oraz udostępniać je na żądanie organów urzędowej kontroli żywności.
5. Kopie orzeczenia lekarskiego oraz dokumentacji, o których mowa w ust. 2 i 3, znajdują się w miejscu wykonywania pracy przez osobę, której dotyczy to orzeczenie lub dokumentacja.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Sob Maj 22, 2010 9:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzięki wielkie za tą informację, rozumiem zgodnie z powyższym zakłady w których pracowałem łamią prawo przetrzymując oryginały dokumentów na terenie zakładu, czy można gdzieś złożyć skarge w tym względzie?
Powrót do góry
Zośka
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 169

PostWysłany: Nie Maj 23, 2010 7:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ten przepis został uściślony w noweli, która weszła w życie 11 marca 2010 - wcześniej nie było dokładnie określone gdzie należy orzeczenia przechowywać.

tak napradę chodzi tu raczej o sytuację, gdy siedziba zakładu jest w innym miejscu niż sam zakład, gdzie prace są wykonywane i żeby w miejscu kontroli były po prostu do wglądu.... - ponieważ wielokrotnie osoby kontrolujące spotykały się z tłumaczeniem, że książeczki są u dyrektora w innym mieście...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wogo
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 139

PostWysłany: Nie Maj 23, 2010 8:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może to pytanie z gatunku "trudnych" , ale jak takie problemy załatwiają osoby zatrudnione na częściach etatów u różnych przedsiębiorców?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jag61
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 443

PostWysłany: Pon Maj 24, 2010 5:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No cóż.. W "Radio.." nie obchodzi nas, że ktoś pracuje w kilku miejscach - w danej pracowni MUSI być przynajmniej ksero (choć nie książeczki - ale dopuszczenia do pracy w narażeniu).. Zresztą zgodnie z przepisami..
_________________
グジェゴジ
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zośka
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 169

PostWysłany: Pon Maj 24, 2010 8:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wogo napisał:
Może to pytanie z gatunku "trudnych" , ale jak takie problemy załatwiają osoby zatrudnione na częściach etatów u różnych przedsiębiorców?


zgodnie z ust. 5 art. 59 ustawy o b. ż. i ż. kopia orzeczenia ma być w miejscu wykonywania pracy, więc w każdym miejscu, gdzie dana osoba jest zatrudniona po prostu powinna być.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wogo
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 139

PostWysłany: Pon Maj 24, 2010 9:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgoda, ale gdzie ma być oryginał orzeczenia w przypadku zatrudnienia u kilku pracodawców?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zośka
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 169

PostWysłany: Pon Maj 24, 2010 10:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ok, to z innej strony Very Happy
Zgodnie z Art. 6. ust. 1 pkt 5) ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludz:
osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby podlegają obowiązkowym badaniom.

ogólnie ten art. rozumiemy w ten sposób, że przed każdą zmianą pracodawcy (nowym zatrudnieniem) należy uzyskać orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych stwierdzające brak przeciwwskazań na konkretnym stanowisku, więc każdy pracodawca zatrudniający danego pracownika musi mieć oryginał orzeczenia.
a my idąc na kontrolę niekoniecznie sprawdzamy książeczki, tylko orzeczenia, które wydawane są też w formie osobnego dokumentu...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Pon Maj 24, 2010 3:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wogo napisał:
Zgoda, ale gdzie ma być oryginał orzeczenia w przypadku zatrudnienia u kilku pracodawców?



z tego co ja rozumiem to oryginal jest u osoby badanej a kopie u pracodawcy, tyle ze pracodawcy w d..pie maja prawo i wola trzymac u siebie oryginaly, z tego wzgledu nie podjalem ostatnio pracy w znanej firmie Danon bo stwierdzili ze ich wewnetrzne prawo zakladowe jest wazniejsze od Sanepidu.
Powrót do góry
jag61
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 443

PostWysłany: Pon Maj 24, 2010 5:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arrow Zośka - czyli podobnie jak w "Radio.." .. Tylko pracownik dostaje (tak czy owak) jedno takie zaświadczenie/orzeczenie.. Dlatego też, jeśli w zaświadczeniu jest wszystko w porządku - nie czepiamy się gdy jest to kserokopia.. Choć dobrze by było, gdyby taka możliwość była wyraźnie dopuszczona w prawie.
Natomiast - co do książeczki d/c san-hig - jest ona (w/g mnie) własnością pracownika...

_________________
グジェゴジ
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zośka
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 169

PostWysłany: Pon Maj 24, 2010 5:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oj, ale pisałam, że przed każdym podjęciem pracy powinien uzyskać orzeczenie - co oznacza, że jak ma 5 pracodawców, to powinien 5 razy iść do lekarza i będzie miał te 5 oryginalnych orzeczeń... - nie ja tworzę prawo, a tak właśnie ono brzmi... ja też się nie czepiam kserokopii...

ja nigdzie też w używanych przeze mnie przepisach nie mam napisane, że sprawdzam książeczkę - jest wyraźnie, że orzeczenie - dla mnie ważna jest sama treść, że jest zdolny do pracy w tym zakładzie na danym stanowisku.
Ale często po prostu przechowuje się razem książeczkę + orzeczenie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jag61
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 443

PostWysłany: Pon Maj 24, 2010 8:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No - osobiście to bym dyskutował z tym "za każdym razem" - jeśli ktoś zrobił badania, otrzymał pozytywne zaświadczenie, zatrudnia się u jednego pracodawcy a w następnym tygodniu u następnego ( nie zwalniając się) to chyba to jedno wystarczy?? ( prawo żywnościowe nie jest moją działką - nawiązuje do naszego postępowania - ale u nas okres pomiędzy kolejnymi badaniami określa lekarz - tzn. musi to zrobić - Prawo Atomowe nie dopuszcza 'bezterminowych" - są podane maksymalne okresy)
_________________
グジェゴジ
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
KD
Pro User


Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 91

PostWysłany: Sro Maj 26, 2010 10:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak napisała Zośka tak jest. Niepotrzebna bylaby dyskusja na ten temat. Prawo jest takie a nie inne. Pracujesz u 10 pracodawcow, masz miec 10 oryginalnych orzeczen lekarskich o braku przeciwwskazan do wykonywania pracy na okreslonym stanowisku. Kazdy z tych 10 pracodawcow wpina takie orzeczenie do akt osobowych i przedstawie je do kontroli zarowno inspekcji pracy jak i inspekcji sanitarnej - Oddzialowi Higieny Pracy. jag61 z czym Ty chcesz tu dyskutowac????
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sylwia



Dołączył: 07 Gru 2016
Posty: 67

PostWysłany: Sro Gru 07, 2016 11:10 pm    Temat postu: Forumoteka.pl Odpowiedz z cytatem



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
jag61
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 443

PostWysłany: Sro Maj 26, 2010 2:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arrow KD - ale powiedz, czy to jest logiczne? (znaczy taka ilość "oryginałów") Nie wystarczyły by np. potwierdzone kopie ? (oryginał dyplomu też masz jeden - nieprawdaż ?)
Ha - znalazłem coś...
Rozp. Min Zdrowia z dn. 17.02.2006r w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych (Dz. U. z dnia 17 lutego 2006 r.) - odwołuje (a właściwie - powołuje) się na
Cytat:
..art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. Nr 126, poz. 1384, z późn. zm.2))
, co w związku ze zmianą przywoływanej ustawy :
Cytat:
USTAWA z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2008 r.) - patrz art. 69: Traci moc ustawa z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. Nr 126, poz. 1384, z późn. zm.10))
- skutkuje jego nieważnością ?
No chyba, że powstało nowe ( ale nie znalazłem go w sieci)..
Chyba następny "kwiatek" prawny..... (Albo znów coś "opacznie" rozumiem...)
P.s.
W cytowanym przez Arrow Zośkę fragmencie Ustawy o zakażeniach (zresztą w innych miejscach ustawy również) nie ma zapisów dot. oryginałów..
Istnieje tylko interpretacja GIS-u dot poprzedniego Rozporządzenia o badaniach do celów san-epid - a jak napisała wcześniej Arrow Zośka
Cytat:
zgodnie z ust. 5 art. 59 ustawy o b. ż. i ż. kopia orzeczenia ma być w miejscu wykonywania pracy, więc w każdym miejscu, gdzie dana osoba jest zatrudniona po prostu powinna być.
- i chyba tyle na ten temat..
_________________
グジェゴジ
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna -> Higieny Pracy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 3+4 =


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum




Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group