Autor Wiadomość
Sansei
PostWysłany: Sro Lut 25, 2009 9:58 pm    Temat postu:

Przeniesiony
Agilent
PostWysłany: Pią Sie 10, 2007 7:40 am    Temat postu:

To jest raczej w gestii Państwowej Inspekcji Pracy ale może podsunę coś na ten temat:

Pracodawca postępując w sposób poprawny powinien:
1. Zakazać palenia tytoniu we wszystkich obiektach zamkniętych zakładu pracy, poprzez dokonanie stosowanego oznakowania zakazami palenia tytoniu, do czego uprawnia go i zobowiązuje art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55, z późn. zm. oraz z 2003 r. Nr 229, poz. 2274), albo
2. Realizując obowiązek wskazany w pkt 1), dodatkowo zorganizować dla pracowników palarnię odpowiadającą wymaganiom ogólnych przepisów bhp.

Pracodawcy nie wolno natomiast:



* Zezwalać na palenie tytoniu w pomieszczeniach zamkniętych zakładu pracy bez względu na ich rodzaj: pokój, korytarz, przedsionek, hol, ubikacja itp.
* Zaniechać obowiązku oznakowania danego obiektu zamkniętego zakazami palenia tytoniu.
* Wyznaczyć do palenia tytoniu pomieszczenia palarni nie odpowiadającego wymaganiom ogólnych przepisów bhp (co najmniej 4 m2 powierzchni, popielniczki oraz co najmniej 10 krotna wymiana powietrza na godzinę).
* Tolerować palenia tytoniu w pomieszczeniach zamkniętych zakładu pracy, z wyjątkiem poprawnie zorganizowanej palarni.
* Zaniechać obowiązku zamieszczenia w posiadanym regulaminie pracy (lub w jego braku w stosownym obwieszczeniu dla pracowników) informacji na temat zakazu palenia tytoniu, ewentualnie na temat pomieszczenia palarni.
* Zakazać palenia tytoniu na terenie całego zakładu pracy, a więc zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na terenie otwartym, chyba że przemawiają za tym szczególne względy bezpieczeństwa, tak jak to ma miejsce np. na stacji benzynowej.

Państwowa Inspekcja Pracy ma obowiązek kontrolować, czy pracodawca przestrzega opisanych wyżej zasad postępowania. W przypadku braku palarni u danego pracodawcy, inspektor pracy nie ma prawa wydawać w tej sprawie nakazu dotyczącego zorganizowania palarni, ponieważ sprawa zorganizowania palarni nie kwalifikuje się do rozstrzygnięcia w formie decyzji administracyjnej.
Anne
PostWysłany: Czw Sie 09, 2007 1:49 pm    Temat postu: palenie w miejscu pracy

nie wiem, czy powinnam tutaj zadac to pytanie-ale sprobuje:
pracuje w szkole/w toalecie dla nauczycieli gromadza sie palacze, choc dyrektor kilkukrotnie mowil,ze jest zakaz palenia/ oprocz tego,ze w tym pomieszczeniu jest nadymione, to w celach wietrzenia, sa notorycznie otwierane okna-najgorzej jest zima, kiedy temperatura w tym pomieszczeniu jest ot co niska...
do kogo moge sie zwrocic o pomoc, tak abym nie narazala sie na problemy w pracy? do Sanepidu?
z gory dziekuje za pomoc


Załóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group