Autor Wiadomość
Michal L.
PostWysłany: Nie Wrz 05, 2010 11:49 am    Temat postu:

Dziekuje jeszcze raz wszystkim wam za zainteresowanie tematem.

Czyli konkludując - powinienem posiadać w miejscu pracy tj. de facto w sklepie - zlew + bieżącą wodę (zimna + ciepła, czy starczy sama zimna?). A w miejscu oddalonym o nie więcej niż 75 m podpisaną umowę na korzystanie z WC.

+ dla właściciela i dla każdego zatrudnionego (na umowę zlecenie) - ważna książeczka sanepid?
Zośka
PostWysłany: Sro Wrz 01, 2010 1:30 pm    Temat postu:

w sumie racja, że orzeczenia są potrzebne do żywności nieopakowanej
generał
PostWysłany: Sro Wrz 01, 2010 1:27 pm    Temat postu:

Cytat:

a może Pan podpisać z jakimś lokalem umowę o korzystanie z WC? tylko musi być żywnościowy i toaleta pracownicza

a dlaczego żywnościowy?? bo mają książeczki zdrowia?
badania do celów sanitarno epidemiologicznych są wymagane m. in.przy kontakcie z żywnością i do tego nie opakowaną.
Zośka
PostWysłany: Sro Wrz 01, 2010 12:42 pm    Temat postu:

i dalej z tego rozporządzenia:

Rozdział 4
Ustępy
§ 25. 1. Ustępy powinny być zlokalizowane w odległości nie większej niż 75 m od stanowiska pracy.
wogo
PostWysłany: Sro Wrz 01, 2010 11:42 am    Temat postu:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 26 września 1997 r.
w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
(J.t.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650)

DZIAŁ V
Pomieszczenia i urządzenia higienicznosanitarne oraz zaopatrzenie pracowników w napoje i środki higieny osobistej
§ 111. 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom pomieszczenia i urządzenia higienicznosanitarne, których rodzaj, ilość i wielkość powinny być dostosowane do liczby zatrudnionych pracowników, stosowanych technologii i rodzajów pracy oraz warunków, w jakich ta praca jest wykonywana.
2. Wymagania dla pomieszczeń i urządzeń higienicznosanitarnych określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

Załącznik nr 3
WYMAGANIA DLA POMIESZCZEŃ I URZĄDZEŃ HIGIENICZNOSANITARNYCH
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. 1. Pomieszczenia higienicznosanitarne powinny znajdować się w budynku, w którym odbywa się praca, albo w budynku połączonym z nim obudowanym przejściem, które w przypadku przechodzenia z ogrzewanych pomieszczeń pracy powinno być również ogrzewane.
Gość
PostWysłany: Sro Wrz 01, 2010 11:00 am    Temat postu:

Generalnie lokal znajduje się jakieś 20-25m od bloku mieszkalnego, gdzie jak sądzę jest toaleta i odpływ. Muszę, a gdyby nie było odpływu to co, nie musiałbym?

Sprzedawca w takim przypadku musi sobie zamknąć na kluczyk sklep i pójść, no właśnie, to pytanie pozostaje otwarte, gdy będzie to np. o 2 w nocy, gdy wszystkie lokale wokół są zamknięte.
Nie jest to na placu targowym.

Pytanie jednak, czy jest to wymóg prawny sanepidu (posiadanie umowy o korz. z WC) w związku z osobami zatrudnionymi na umowę o pracę - kwestia BHP, czy rozmawiamy także o sytuacji, gdy np. sanepid odbiera lokal gdzie zatrudniony jest tylko właściciel, ewentualnie osoby na umowę zlecenie.

PS. Z całym szacunkiem, ale skoro za standard uznajemy WC w miejscu pracy, to co powiedzieć o sytuacji w wielu supermarketach, gdzie siedząc na kasie, pracownik nie może ot tak wyjść i skorzystać z toalety? Ma wyznaczoną przerwę, a jeśli się wtedy nie wyrobi, to tzw. MA PROBLEM. Wówczas chyba już propozycja 'wiaderka' wychodzi lepiej, zwłaszcza, że jest bieżąca woda.

Zresztą rozmawiajmy o podejściu prawnym do tej sprawy. Sami wiecie jak jest w Polsce, jakie jest podejście do kwestii higienicznej, takie rozwiązanie jak moje, jest i tak jednym z bardziej praktycznie uzasadnionych.
Ja wiem, że najlepiej dla teoretycznego odbioru zrobić wszystko na przepiękny tzw. 'glans', otworzyć wielki zachodni supermarket, toalety, odpowiednie ciągi, pomieszczenia, a następnie robić afery typu pracownicy na kasie po 8 godzin bez wyjścia do WC, kobiety ciągnące 1,5t i odnawianie wędlin.
Tego nikt nie wskazuje na odbiorze, dlatego pytam o realne możliwości prawne.
Michal L.
PostWysłany: Sro Wrz 01, 2010 10:43 am    Temat postu:

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Myślę, że nie będzie problemu z takim rozwiązaniem. Wokół jest sporo lokali użytkowych, część także z żywnością. Czy lokal nieżywnościowy - np. przychodnia stomatologiczna, gdzie takie coś występuje, także się nada?

Zastanawiałem się tylko, czy to wystarczy w przypadku sklepu, jednak nie jest to kiosk Ruch, będzie pom. magazynowe i główny kierunek sprzedaży to alkohol - czyli art. spożywczy.

Dodatkowym problemem jest brak ciepłej wody oraz w praktyce - brak odpływu - czy przepisy nie wymagają ode mnie zapewnienia tego typu mediów?

Czyli po remoncie występuje do sanepidu o odbiór lokalu funkcjonującego jako sklep spożywczy, czy alkoholowy, czy też kiosk? Czy tutaj przepisy regulują to do tego stopnia, że powinienem np. wystąpić o zezwolenie na prowadzenie np. kiosku z prasą, gdzie będzie prowadzona sprzedaż art. spożywczych, żeby lokal 'przeszedł'? Nie chcę kombinować, ale nie chcę też przesadzić w kwestii prawnej, występować o mega zezwolenia i wchodzić w koszty remontu, podczas gdy będzie tam prowadzona tylko taka sprzedaż j/w.

Pozdrawiam
Mona
PostWysłany: Sro Wrz 01, 2010 10:37 am    Temat postu:

Jeśli teren jest skanalizowany, prawdopodobnie musisz podłączyć się do sieci wod-kan, bo niby dlaczego miałbyś tego nie robić. A co do toalety? Co z personelem, który ma pracować 24 godziny na dobę (mam nadzieję, że na zmiany) Ma sobie zamknąć na kluczyk czy pójść na tyły za ścianę budynku? A może do wiadra? Bo takie rozwiązania praktyczne też widziałam w obiekcie.
Na placach targowych zdarzają się wydzielone sanitariaty dla personelu z książeczkami zdrowia - co rozwiązuje problem, pod warunkiem posiadania umowy na korzystanie z tych sanitariatów.
Musisz dowiedzieć się w PSSE jakie uregulowania obowiązują na terenie, gdzie masz zamiar prowadzić działalność.

PS. To ciekawe, że w domu odrębną łazienkę z toaletą, zimną i ciepłą wodę, kanalizację - traktujemy jako oczywistą oczywistość, a jeśli chodzi o stanowisko pracy, nagle uważamy, że można się bez tego obejść.
A tu upłynęło już dziesięć lat XIX wieku.
Zośka
PostWysłany: Sro Wrz 01, 2010 10:26 am    Temat postu:

a może Pan podpisać z jakimś lokalem umowę o korzystanie z WC? tylko musi być żywnościowy i toaleta pracownicza

tak się zazwyczaj rozwiązuje ten problem w przypadku małych kiosków...
Michal L.
PostWysłany: Sro Wrz 01, 2010 10:10 am    Temat postu: Wolnostojacy sklep alkohole 24h

Witam,

Wynajmuje lokal wolnostojacy kiosk okolo 25m2, chcialbym w nim otworzyc sprzedaz alkoholu 24h oraz papierosow + drobne rzeczy typu chipsy, napoje fabrycznie pakowane itp. Do spozycia poza lokalem.

Kiosk-pawilon posiada 2 wejścia, pom. magazynowe, bieżącą zimną wodę.

Jak mi się zdaje - problemy są dwa - brak ciepłej wody - do zmiany za pomocą termy. Brak odpływu wody (ewentualnie można to jakoś zamarkować, zmienić) oraz co najważniejsze - brak WC. Czy z punktu widzenia kontroli sanepid taki lokal jest w stanie 'przejść' - tj. bez WC? Czy konieczne są bardzo restrykcyjne przepisy, takie jak obowiazuja w przypadku lokali gastro? Bije sie tutaj z myślami, bo z jednej strony przepisy mówią bardzo dużo i bardzo restrykcyjnie, a z drugiej sprzedaż art. spożywczych typu napoje, a nierzadko też np. kanapki/pieczywo, są sprzedawane w kiosku 2x4m, również bez odpływu/toalety.

Pozdrawiam


Załóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group