Autor Wiadomość
Blue_Gryf
PostWysłany: Pon Lip 27, 2015 9:44 pm    Temat postu:

Oczywiście można otworzyć gabinet kosmetyczny przed kontrolą, ale wtedy trzeba liczyć się z decyzją administracyjną lub mandatem za nieprawidłowości jeżeli takowe zostaną stwierdzone przy kontroli. Dlatego lepiej porozmawiać w sanepidzie z nadzorem sanitarnym jakie warunki musi spełniać gabinet kosmetyczny czy fryzjerski, aby bez problemowo przejść pierwszą kontrolę i następne. Naprawdę warto poświęcić swój drogo ceny czas, aby pójść do PSSE i porozmawiać, czy dopytać się jak należy prowadzić w sposób prawidłowy swoją działalność gospodarczą aby nie naruszać podstawowych zasad higieniczno-sanitarnych.
Patrycja
PostWysłany: Nie Lip 19, 2015 3:39 pm    Temat postu:

Mam pytanie. Czy istnieje takie prawo jak 3 miesiące na dostosowanie gabinetu kosmetycznego do wymogów sanepidu? Otwieram właśnie taką działalność i zastanawiam się czy mogę otworzyć salon przed kontrolą sanepidu
Liszka
PostWysłany: Pon Gru 06, 2010 2:32 pm    Temat postu:

Jeżeli klient zostawi podanie o zaopiniowanie to dostaje na piśmie opinię. Jeżeli prosi o odbiór to ma protokół z odbioru (oba dokumenty z nadzoru zapobiegawczego). Jak pisałem nie ma takiego obowiązku.
Co do konsultacji. Każdy może przyjść do sanepidu przedstawić problem i usłyszeć w jak dana sprawa jest interpretowana.
Dla przykładu u jak powinna wyglądać szatnia i poczekalnia dla klientów i czy jakieś odpady powinny w zakładzie fryzjerskim być traktowane jako niebezpieczne.
sama
PostWysłany: Pon Gru 06, 2010 7:50 am    Temat postu:

A dlaczego maja byc jakieś sankcje gdy jest wszystko w zakładzie zgodne z wymogami? Należałoby się raczej zastanowić dlaczego przed uruchomieniem zakładu fryzjerskiego własciciel ma zgłaszać to do "sanepidu"? składać jakies projekty czy szkice - gdzie jest podstawa prawna takiego postępowania? A co to znaczy konsultacje przed otwarciem? Inwestor przynosi jakis schemat do pracownika SNZ i on mówi czy jest dobrze czy źle? Czy inwestor dostaje na piśmie jakąś opinię z pieczątka na tym rysunku? A czy "sanepid" decyduje że takiego rodzaju działalnośc moze byc prowadzona - a moze to jest samowola budowlana? Skad możemy wiedzieć na co dane pomieszczenia były przeznaczone? Moze to są samowolnie przekształcone pomieszczenia mieszkalne na usługowe? I potem nadzór budowlany nałoży wysokie kary za samowolę a inwestor pomyślał, ze wszystko w porzadku bo przecież miał "odbiór sanepidu"
Liszka
PostWysłany: Nie Gru 05, 2010 10:43 am    Temat postu:

Odbiór z przepisów prawa budowlanego jest potrzebny jeżeli jest zakończona inwestycja budowlana. Przedmiotem odbioru nie jest lokal ale cały budynek.
Trochę inna jest sytuacja gdy pomieszczenia istniejącego budynku zmieniają funkcję, np. z mieszkalnych na usługowe. Wtedy konieczne jest przekształcenie sposobu użytkowania.
Trzecią możliwością jest rozpoczynanie działalności zakładu fryzjerskiego w lokalu gdzie wcześniej był inny zakład usługowy. Tego pod względem budowlanym nigdzie nie trzeba zgłaszać.
W mojej stacji większość zakładów branży fryzjersko-kosmetycznej jest zgłaszana do końcowego odbioru, ewentualnie konsultowana wcześniej. Podanie z opisem plus odręczny szkic rozmieszczenia głównych urządzeń.
Jeżeli nie zostanie zgłoszony to nadzór bieżący wchodzi gdy widzi szyld (reklamy, donos konkurencji Smile ). Grozi to "tylko" decyzją administracyjną na zamontowanie dodatkowej umywalki i kuciem świeżo położonej glazury lub przestawienie ścianki działowej. Gdy zakład odpowiada wszystkim przepisom nie ma żadnych sankcji.
wogo
PostWysłany: Sro Gru 01, 2010 7:04 pm    Temat postu:

"...jaka jest podstawa prawna obowiazku zgłoszenia tej działalności tj. otwarcia zakładu fryzjerskiego do "sanepidu"..."
Podstawą może być treść decyzji o pozwoleniu na budowę.
Poza tym jest podstawa prawna do zamknięcia przez inspektora sanitarnego lokalu w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, jeśli występuje zagrożenie życia lub zdrowia ludzi.
Inspektor sanitarny ma też podstawę prawną zgłoszenia sprzeciwu przeciwko uruchomieniu wybudowanego lub przebudowanego zakładu pracy lub innego obiektu budowlanego... ...jeżeli w toku wykonywanych czynności stwierdzi, że z powodu nieuwzględnienia wymagań higienicznych i zdrowotnych określonych w obowiązujących przepisach mogłoby nastąpić zagrożenie życia lub zdrowia ludzi
Dlatego warto projekt wykonać, zaopiniować w PSSE lub u rzeczoznawcy i spokojnie czekać na odbiór lub kontrolę. No, chyba, że ktoś lubi się kopać z koniem...
sama
PostWysłany: Sro Gru 01, 2010 9:30 am    Temat postu:

Nie chcę być złosliwa ale może internauta GOŚĆ poda jaka jest podstawa prawna obowiazku zgłoszenia tej działalności tj. otwarcia zakładu fryzjerskiego do "sanepidu". Wykonanie projektu moze tylko nakazać właściwy organ tj. starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu w przypadku zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania pomieszczeń - art. 71 prawa budowlanego nigdy inspektor sanitarny. Do sanepidu trzeba zgłosic tylko fakt zatrudnienia pracowników.
Gość
PostWysłany: Wto Lis 30, 2010 12:26 pm    Temat postu:

Trzeba zrobić odbiór jeśli w tych pomieszczeniach nigdy nie było takiej działalności. Potrzebny będzie projekt dostosowania pomieszczeń. Jeśli nie będzie zgłoszenia do sanepidu do sprawa może się skończyć w nadzorze budowlanym jako działalność w obiekcie, który nie został dostosowany do rodzaju prowadzonej działalności.
Radzę trochę pociągnąć za język pracownika terenowego sanepidu, bo w różnych stacjach kładą nacisk na różne rzeczy nieco inaczej.
A dokumenty przy odbiorze to przede wszystkim projekt.
Dokumenty na kontrolę to: instrukcja postępowania z odpadami, badania do celów sanitarno-epidemiologicznych, umowy na odbiór odpadów komunalnych i niebezpiecznych jeśli takie występują. W zależności od rodzaju prowadzonych zabiegów kosmetycznych potrzebne mogą być też procedury.
tmf
PostWysłany: Wto Lis 23, 2010 9:05 pm    Temat postu: Salon fryzjersko-kosmetyczny

Witam,
wkrótce otwieram salon fryzjersko-kosmetyczny w nowym budynku mieszkalnym z wydzieloną częścią usługową, moje pytanie brzmi czy muszę zgłaszać ten fakt do sanepidu? Dzwoniłem tam i się dowiedziałem, że nie ale jak chcę to mogę poprosić o kontrole co będzie mnie kosztowało a jak tego nie zrobię to i tak ktoś do mnie przyjdzie.

Jeżeli poproszę o odbiór budynku to jakie dokumenty muszę przygotować, a jeżeli tego nie uczynię i Sanepid sam mnie odwiedzi to jakie papiery będą kontrolowane.

Może ktoś mógłby podpowiedzieć jakie papiery gdzie i kiedy składać, bo salon planuje otworzyć za 2 tygodnie

Kolejne pytanie to jak to wygląda od strony kar. Czy jeżeli okaże się, że coś w gabinecie jest niezgodne z przepisami to ponoszę jakąś karę finansową czy mam określony czas na poprawę tego zaniedbania?

Pytam się na forum gdyż pani z którą rozmawiałem była hmm żeby ładnie to powiedzieć niezbyt chętna do pomoc i musiałem ją ostro "ciągnąć" za język a w końcu i tak się niczego nie dowiedziałem Smile

z góry dziękuje za pomoc

pozdrawiam
tmf


Załóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group