Autor Wiadomość
Zośka
PostWysłany: Pon Mar 28, 2011 12:17 pm    Temat postu:

- projekt technologiczny - to, że lokal był przystosowany do podawania piwa wcale nie znaczy, że jest gdzie robić jedzenie... więc należy narysować te stanowiska oraz opisać planowany zakład.
Projekt może zostać zaopiniowany przez Nadzór Zapobiegawczy lub przez rzeczoznawcę ds sanitarno-higienicznych.
Jeśli wie Pani jak należy te stanowiska rozmieścić, to może Pani sama narysować, ale wnioskując z Pani pytań uważam, że powinna Pani poprosić kogoś o pomoc...

- nie trzeba

- może być na jednej ścianie, może też być zlew dwukomorowy

- zapleczem nazywa Pani kuchnię/pomieszczenie produkcyjne (nie mogę się połapać)? czyste naczynia powinny być przechowywane w miejscu nakładania na talerze i niestety w zależności od sanepidu może być kłopot z ich transportem ze zmywalni na to zaplecze...

- wszystkie naczynia należy wyparzać

- musi Pani mieć w miejscu wydawania potraw możliwość umycia rąk, dotyka się pieniędzy, sprząta na bieżąco itd...

- tak
Beth85
PostWysłany: Czw Mar 24, 2011 8:09 pm    Temat postu: lokal gastronomiczny - parę pytań.

Serdecznie witam,
bardzo się cieszę, że trafiłam na takie forum, znalazłam tu sporo odpowiedzi, ale wciąż mam sporo pytań...
Zacznę od tego, że przeczytałam ustawę o bezpieczeństwie żywności i żywienia a także rozporządzenie 852 wraz z załącznikami. Byłam też w odpowiedniej dla mojego lokalu jednostce sanepidu, ale tam Pani poradziła poszukać wymagań w internecie, zrobić projekt i go przynieść do zaopiniowania - dostałam odpowiedni formularz do takiego zgłoszenia. Wszyscy byli mili, ale nie bardzo pomocni.
Mam ogromną nadzieję, że znajdę tu pomoc.

Wynajęłam lokal (dziś otrzymałam klucze), który funkcjonował jako bar. Chciałabym poza alkoholem serwować także gorące napoje oraz, przede wszystkim, specyficzne jedzonko korzystając z jednorazowych naczyń (na wynos oraz w lokalu). Zastanawiam się też, o ile będzie taka możliwość, nad porcelanową zastawą w celu serwowania innych dań (kurczak, golonka).

Pierwsze najważniejsze pytanie: jaki projekt muszę zgłosić do sanepidu (czy w tym przypadku potrzebny jest zapobiegawczy?) jeśli był tam bar, a ja chcę go dostosować pod gastronomię? Czy taki projekt może być wykonany przeze mnie np. w programie autocad? Czy lepiej zlecić taki projekt? Tylko komu?

Drugi problem - mam niewielkie zaplecze - wejście do niego bezpośrednio zza kontuaru baru - moja przestrzeń produkcyjna (8,62m2), z niego drzwi do szatni (2,57m2), stąd są drzw do toalety dla personelu (razem wc z umywalką). Czy powinnam stworzyć jakiś przedsionek, który oddzieli kuchnię od baru i szatni?

Wiem, że moją działalność gastronomiczną mogę prowadzić w ograniczonym zakresie ale tak, moje produkty suche to: przyprawy, ryż, makaron oraz olej, mrożonki: warzywa oraz mięso (drób, wieprzowina). Jeśli to będzie możliwe chciałabym móc kupować surowe mięso, porcjować je i zamrażać. Tylko nie wiem czy dam radę na zapleczu upchnąć zlew do mycia mięsa oraz blat do jego obróbki.
Mięso będzie potem poddawane obróbce termicznej, dodawane będą ugotowane półprodukty oraz mrożonki warzywne.

Czy na jednej scianie sąsiadująco mogą się znajdować zlew do mycia garnków oraz umywalka do mycia rąk? Czy może to być zlew dwukomorowy, ale odpowiednio opisany, a nad każdym odpowiednia instrukcja?

W kwestii ewentualnej zmywalni - w lokalu, niejako obok kontuaru jest wytyczone miejsce, pomieszczenie z umywalką i z okienkiem o powierzchni (1,8m), w którym do tej pory myte były kufle. Czy mogę tam urządzić zmywalnię? Pod okienkiem duży zlew, a na przeciwko pod ścianą wyparzarka. Gdzie przechowywać czyste naczynia? Mogę je umyte zanosić na zaplecze?

Czy obecnie kufle, kieliszki, filiżanki trzeba wyparzać?
Czy pod ladą baru muszę mieć zlew, jeśli obok zaraz jest zmywalnia kufli?

Jeszcze w kwestii zaopatrzenia i potem dowozu gotowych dań na zamówienie - czy może to wykonywać jedna osoba tym samym samochodem, z tym, że w instrukcji dobrej praktyki hig zaznaczę, ze dostawy odbywają się przed otwarciem lokalu w specjalnych, przystosowanych do transportu lodówkach turystycznych, a potem dowóz jedzenia w specjalnych torbach termicznych? I tak muszę tam poruszyć sprawę dostaw przed otwarciem, bowiem mam tylko jedno wejście do lokalu...

Wiem, że jest tego dużo. A wydaje mi się, że wciąż nie o wszystko zapytałam...

Będę naprawdę bardzo, bardzo wdzięczna za udzielenie odpowiedzi na jakiekolwiek pytanie i pomoc.

Pozdrawiam serdecznie
Beth85


Załóż bezpłatnie forum phpbb2 lub phpbb3 na Forumoteka.pl


Forumoteka.pl to jedna z najstarszych platform oferująca bezpłatne fora dyskusyjne. Do tej pory założono na niej blisko 700 for, na których znajduje się ponad 60 tys. tematów. Użytkownicy napisali tutaj już blisko milion postów! Tym samym platforma jest znakomitym miejscem m.in. do wyrażania swoich opinii czy też stała się narzędziem do marketing szeptany.

Przeczytaj najnowsze artykuły:

Przedsiębiorco – sprawdź czy będziesz potrzebował #6

Przedsiębiorco – sprawdź czy będziesz potrzebował #5

Przedsiębiorco – sprawdź czy będziesz potrzebował #4


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group