Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna sanepid.forumoteka.pl
forum pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

wymagania higieniczne i zdrowotne w NZOZ

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna -> Co i jak z załatwić w sanepidzie...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
AgaZielinska
Gość





PostWysłany: Czw Lut 26, 2009 2:09 pm    Temat postu: wymagania higieniczne i zdrowotne w NZOZ Odpowiedz z cytatem

Witam! Gdzie mogę znaleźć dokładnie wyszczególnione wymagania higieniczne i zdrowotne, o których mowa w ustawie o Państwowej Inspekcji Sanitarnej? Chodzi mi dokładnie o wymagania dla niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej, ale jakieś inne ogólne tez się na pewno przydadzą. Będę wdzięczna za wszelka pomoc.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Czw Lut 26, 2009 3:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej
Dz.U. 2006 nr 213 poz. 1568
oraz
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 lutego 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej
Dz.U. 2008 nr 30 poz. 187
Powrót do góry
jag61
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 429

PostWysłany: Sob Sie 01, 2009 4:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodałbym jeszcze Dz.U. nr 180 z 2006r poz.1325 - Rozp Min.Zdrowia w sprawie warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wogo
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 136

PostWysłany: Sob Sie 01, 2009 6:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z póź. zm.)
Tam znajdziemy wiele wymogów "ogólnych" dotyczących między innymi zakładów opieki zdrowotnej.
OBWIESZCZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 28 sierpnia 2003 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. (Dz. U. Nr 169, poz. 1650)
Tam znajdziemy m. in. przepisy dotyczące zapleczy socjalnych
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sansei
Prawa ręka Admina


Dołączył: 27 Lis 2008
Posty: 1020

PostWysłany: Sob Sie 01, 2009 9:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobra dobra, tylko co zrobić jak niektórych z tych przepisó dany, powiedzmy, szpital nie spełnia? Wszak wieskzosć była budowana dawno temu i jakoś wówczas zatwierdzano ich projekty itp, nie mówiąc o nieco innych wymaganiach, a teraz to i narzekaja że tam bieda i że technicz nie jest to teraz możliwe do wykonania.... wiem wiem, nie powinno nas to interesować, ale cóz ponoć bywają naciski z góry by nieco przymknąc oko Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wogo
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 136

PostWysłany: Nie Sie 02, 2009 8:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niewiele da się zrobić. Problem powstał w chwili wejścia w życie przepisów zawartych w Dz.U. 1992 nr 74 poz. 366 (Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 21 września 1992 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej).
Zabrakło tam odniesienia do funkcjonujących lub będących w realizacji obiektów zoz. Doszło do paradoksów takich, jak w pewnym mieście na północy naszego kraju, gdzie szpital przygotowany do "przecięcia wstęgi" nie odpowiadał przepisom. I dlatego tyle późniejszych nowelizacji tego knota.
Co robić? W okresie mojej pracy w NZ powiatowej stacji, gdy przyszło mi oceniać szpital zbudowany w XIX wieku pod względem zgodności z przepisami zawartymi w rozp. j.w, wymieniłem wszystkie niezgodności stanu obiektu z przepisem (tydzień biegania po szpitalu), a następnie przekazałem przełożonemu do oceny, czy wymienione niezgodności stanowią zagrożenie. Dokumenty trafiły następnie do organu prowadzącego rejestr zoz (UW). I tam musieli zdecydować: zamykamy czy przymykamy oko.
Reasumując: minister lekarz kolegom lekarzom zgotował taki los...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jag61
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 429

PostWysłany: Pon Sie 03, 2009 11:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W naszym "przypadku" - próbujemy "prostować" do obecnych przepisów w momentach wymiany sprzętu/uzyskania zezwolenia Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wogo
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 136

PostWysłany: Wto Sie 04, 2009 4:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od pewnego czasu konsultowany jest projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej

http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/projekt_wymagania_10072009.pdf

Konsultacje mają trwać do 10.08.2009.
Nie jest to jeszcze obowiązujące prawo, ale prawdopodobnie zostanie opublikowane bez większych zmian.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna -> Co i jak z załatwić w sanepidzie... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 4+2 =


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum