Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna sanepid.forumoteka.pl
forum pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

na co zwrócić uwagę kupując lokal pod działalność gastronom?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna -> Co i jak z załatwić w sanepidzie...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
anka
Gość





PostWysłany: Sob Maj 23, 2009 7:36 pm    Temat postu: na co zwrócić uwagę kupując lokal pod działalność gastronom? Odpowiedz z cytatem

witam!!!
może ktoś mi pomoże w temacie, bo mam kilka nierozwiązanych kwestii i czytam przepisy szukam informacji i nadal niewiele wiem....
należę do tych przezorniejszych osób i znalazłam lokal, ale zanim go kupię, chciałam dokładnie wszystko sprawdzić prawnie i formalnie żeby nie wtopić kasy.
chciałabym rozpocząć małą gastronomię (kebab, zapiekanki, tosty, hamburgery, frytki i napoje), znalazłam kiosk- blaszak, są przyłącza- prąd, odpływ, i dopływ wody, są 2 wejścia, ale nie ma toalety, dodatkowo lokal jest dość mały do 12 m kw....do tej pory była tam cukiernia, więc myślę że pod działalność typu kebab będzie potrzebny okap z wyciągiem, i teraz nie wiem czy taki kiosk ma 3 m wys. a jak ma mniej to co wtedy???czy są jakieś specjalne postanowienia??
teraz nie wiem jak podejść do kwestii "czystych i brudnych dróg" bo żywność którą chce sprzedawać byłaby typowo fast foodowska i na wynos, ewentualnie mogłabym pokusić się o postawienie 4 krzesełek barowych w środku. kolejna kwestia to woda, czy potrzebuję 2 umywalki (1 do rąk, 2 do mycia warzyw)???następne pytanie dotyczy przetwarzania- część produktów byłaby gotowa, np. chleb tostowy czy chlebki pita, ale chciałabym sama przygotowywać surówki do bułek i sosy- i czy w takim przypadku też muszę spełniać jakieś specjalne wymogi, aby np. samemu kroić cebulę i posypać ją ziołami?spotkałam się jeszcze z czymś takim że jeżeli posiada się mrożonki to trzeba mieć wydzielony magazyn, gdzie będą one przechowywane, dodatkowo musi być osobna lodówka na mięso, osobna na nabiał osobna na warzywa???czy rzeczywiście potrzebne mi będą aż 3 lodówki???pomieszczenie jest małe, no ale jedyne co mi przychodzi do głowy to to że można by je podzielić ściankami działowymi z płyt gipsowo-kartonowych i zrobić malutkie pomieszczenie gdzie np. stałaby zamrażarka i ew. te 3 lodówki-jeśli są konieczne...proszę o pomoc bo na razie to gubię się w tym wszystkim i nie wiem czy jest sens zabierania się za to...
Powrót do góry
generał
Site Admin


Dołączył: 13 Lut 2009
Posty: 329

PostWysłany: Nie Maj 24, 2009 6:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tego co piszesz to najwiekszy kłopot bedzie brak WC.
Co do trzech lodowek to niema takiej potrzeby musi byc tylko zachowana segregacja moga to byc np. pojemniki. Napewno bedzie Ci potrzebne pomieszczenie do obrobki warzyw. Proponuje udac sie do Stacji ktora będzie prowadzila nadzór tam napewno wszystko wyjaśnia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wogo
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 136

PostWysłany: Nie Maj 24, 2009 7:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anka, proponuję szukać innego lokalu...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
go?c
Gość





PostWysłany: Pon Maj 25, 2009 8:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a problem krzyżowania się dróg brudnych i czystych można bardzo łatwo rozwiązać odpowiednią procedurą. na pewno będzie Pani musiała mieć opracowane i wdrożone procedury GHP/GMP i analiże zagrożeń (HACCP) i do tego proponuję dołożyć procedurę rozdzielność czasowej - w skrócie sama Pani ustala w jakich godzinach jakimi surowcami się zajmuje, np. najpierw obieranie i przygotowywanie warzyw, mycie i dezynfekcja, później np. surowce mięsne - mycie, krojenie i do chłodziarki, mycie i dezynfekcja, a później można tworzyć dania z tak przygotowanych produktów.

co do umywalek, to dopuszczalny jest jak najbardziej zlew dwukomorowy, jedna komora dla Pani, druga do mycia żywności.

jeśli wcześniej była w tym miejscu prowadzona działalność związana ze spożywką, to raczej ma Pani duże szanse prowadzić tam działalność.

Ale tak jak kolega wcześniej, odsyłam do właściwej miejscowo Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, proszś podejść do działu Żywności i porozmawiać z pracownikami, i nikomu nie ubliżając proponuję zagadnąć tych młodszych...
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna -> Co i jak z załatwić w sanepidzie... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 2+3 =


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum