Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna sanepid.forumoteka.pl
forum pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niepewności w mikrobiologii wody

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna -> Badanie Środowiska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Yersinia
User


Dołączył: 19 Sie 2010
Posty: 2

PostWysłany: Czw Sie 19, 2010 8:51 pm    Temat postu: Niepewności w mikrobiologii wody Odpowiedz z cytatem

Hej, mam pytanka:
Arrow Czy ktoś wie czy należy podawac niepewnośc przy każdym wyniku który opuszcza lab (lub chociaż miec zapis w swoich dziennikach analiz potwierdzający wyliczenie niepewności)? Pojawiły się takie sugestie ze strony kierownictwa jednak nie przypominam sobie żadnego dodatkowego dokumentu, który by mnie do tego obligował.

Arrow mimo szkoleń o niepewności i kilku auditów u siebie i w zaprzyjaźnionych laboratoriach nadal nie potrafię stwierdzic jak powinna wygląda niepewnośc dla wyniku wychodzącego z laboratorium
Np. dla 5 wykrytych E. coli. Czy ma to byc odczytany z tablic przedział ufności, wyliczony z wzorów z normy 8199 (też przedział ufności), uzyskany z budżetu niepewności udział procentowy (np 20%), a może liczony z ISO/TS 19036:2006/Amd:1:2009(E) dotyczący
szacowania niepewności dla małych liczb wykorzystujący odchylenie standardowe odtwarzalności Sr.
Pytam, bo biorąc pod uwagę sąsiednie laboratoria i szerokie spektrum auditorów, za każdą z tych metod była kiedyś niezgodnośc niestety.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Aguśka
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 26 Sie 2007
Posty: 191

PostWysłany: Pią Sie 20, 2010 10:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chętnie wezmę udział w tej dyskusji bo też się zmagam z niepewnością w mikrobiologii wody, niech tylko wrócę do pracy z urlopu we wtorek. napiszę Ci na co ja się powołuję. podajemy niepewność do każdego wyniku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SZAA
Gość





PostWysłany: Sob Sie 21, 2010 10:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja tez mam problem z pisaniem niepewnosci w mikrobiologii wody. u mnie pisze sie niepewnosc do wyniku tylko na granicy z wartoscia dopuszczalna lub na zyczenie klienta. jezeli chodzi o forme podania niepewnosci to ufundujmy medal dla tego ktory zna sposob zadawalajacy wszystkich audytorow pca. przedzialy ufnosci z 8199-czyli normy do jakosci wody stoja w sprzecznosci z domuntami z pca. KICHA I WIELKIE NIEPOROZUMIENIE. tylko ze my potem spijamy gorycz niezgodnosci po audycie. jezeli ktos wie na jakie dokumenty powolywac sie przy podawaniau niepewnosci czekamyna wiesci.
Powrót do góry
Yersinia
User


Dołączył: 19 Sie 2010
Posty: 2

PostWysłany: Czw Wrz 16, 2010 12:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wgłębiłam się trochę w dokumenty i to się po prostu kupy nie trzyma. EA 4/10, normy, specyfikacje techniczne i materiały ze szkoleń, wszystko to daje auditorom pole do popisu i nic więcej. Czy jest ktoś u kogo na audycie sprawdzono sposób podawania niepewności i stwierdzono, że jest tak, jak powinno być?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ryszard33
User


Dołączył: 22 Sie 2018
Posty: 4

PostWysłany: Sro Sie 22, 2018 7:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szkoda że nie ma bardzo krótkich treściowych wpisów.

______________________________________
kolorowe soczewki zerówki
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna -> Badanie Środowiska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 4+3 =


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum