Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna sanepid.forumoteka.pl
forum pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Konie a uciążliwy zapach

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna -> Co i jak z załatwić w sanepidzie...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
aga.szcz
User


Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 3

PostWysłany: Pon Sie 31, 2009 9:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

Mam taki problem. Od pewnego czasu mieszkam w domku jednorodzinnym za siatką mam stadninę koni. Wydobywa się z tamtąd straszny fetor moczu i kału Sad jest to straszne próbowałam rozmawiać z sąsiadami żeby jakos zabezpieczyli to jakimis drzewami lub odpowiednim ogrodzeniem ale oni wogóle nie reagują na moje prośby. Latem nie idzie wytrzymac nie można nawet usiąść na podwórku i napić się kawy bo niedość, że śmierdzi to jeszcze jest kupę much. Co mam w tej sutuacji zrobić? Gdzie to zgłosić? Ja juz naprawdę nie wytrzymuję tego smrodu Confused . Proszę o jakąś wskazówkę.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sansei
Prawa ręka Admina


Dołączył: 27 Lis 2008
Posty: 1020

PostWysłany: Pon Sie 31, 2009 10:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Temat przeniesiony do właściwego działu Wink

Z tego co się orientuję to nie ma normy na zapach.

Zawsze możesz zgłosić do nadzoru budowlanego czy mieli zgodę i spełnili odpowiednie warunki by mieć w tej lokalizacji stadninę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wogo
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 136

PostWysłany: Pon Sie 31, 2009 11:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kilka pytań:
1.gdzie dzieje się "akcja dramatu" - na wsi, czy w mieście [są samorządy miejskie, które uchwaliły prawo miejscowe, zabraniające hodowli zwierząt w granicach miast].
2.czy na teren stadniny jest plan miejscowy i co w nim zapisano dla tych działek [jeśli jest plan - proszę sprawdzić, czy dopuszcza hodowlę zwierząt].
3.czy hodowla nie leży w strefie ochrony [pośredniej] jakiegoś ujęcia wody - są przypadki ograniczające sposób rolniczego wykorzystania strefy ochronnej pośredniej, zależy to od budowy geologicznej.
3.najtrudniejsze - co było pierwsze: stadnina czy Twój dom.

Nie ma norm na zapach - trudno jest więc zmierzyć uciążliwość lub zagrożenie sanitarne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
aga.szcz
User


Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 3

PostWysłany: Pon Sie 31, 2009 12:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak też myślałam, że pewnie nic nie zdziałam. Spróbuję jeszcze w Gminie się dowiedzieć. Faktem jest, że dom odziedziczyłam po dziadku więc odpowiedź sama się nasuwa, że pierwszy był dom w którym mieszkam. Czy jest plan miejscowy na stadninę wątpie ponieważ Pani, która ma 8 koni twierdzi, że to nie jest stadnina Rolling Eyes ,

3.czy hodowla nie leży w strefie ochrony [pośredniej] jakiegoś ujęcia wody - są przypadki ograniczające sposób rolniczego wykorzystania strefy ochronnej pośredniej, zależy to od budowy geologicznej. - korzystam z wody ze studni.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły proszę o podsyłanie Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jag61
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 429

PostWysłany: Pon Sie 31, 2009 1:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zobacz, proszę TEN artykuł (ostatni na stronie).
Warto też zwrócić się do właściwego Wydziału Ochrony Środowiska...

I jeszcze TO - wpisz też w Google "uciążliwość zapachowa powietrza " Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wogo
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 136

PostWysłany: Pon Sie 31, 2009 3:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ustawa o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej, gdyby weszła w życie bez metody badania tejże uciążliwości, byłaby jednym z większych bubli prawnych. Na szczęście, prawdopodobnie, została przez sejm "zapomniana".
Nie można wymagać zmniejszenia emisji nie zapewniając obiektywnych metod pomiaru. Komisja złożona z urzędników najważniejszych nawet inspekcji i urzędów nigdy nie zapewni obiektywnej oceny.
A najciekawsze jest to, że tzw "cywilizowane kraje" poradziły sobie z tym problemem [pomiaru]. Pomiary wykonują wyspecjalizowane laboratoria, pobierając próbki i i poddając je analizie organoleptycznej przez stałych, wyselekcjonowanych "testerów". Laboratorium ma atest i wyniki są niepodważalne.
A wracając do tematu wątku - na dziś nie znajduję jakiegokolwiek sposobu, aby zmusić sąsiada do ograniczenia emisji zapachów Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
aga.szcz
User


Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 3

PostWysłany: Pon Sie 31, 2009 5:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jutro uderzam do sanepidu i gminy i dam zna co udało mi się załatwic oczywiście napiszę zaraz co mi powiedziano
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kamilos77
User


Dołączył: 11 Maj 2021
Posty: 4

PostWysłany: Wto Maj 11, 2021 10:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No konie mają to do siebie, że wydzielają zapach. Może zaproponować sąsiadom dobry pastuch dla koni, żeby nie chodziły po całej posesji Smile Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna -> Co i jak z załatwić w sanepidzie... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 4+4 =


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum