Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna sanepid.forumoteka.pl
forum pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siÄ™, by sprawdzić wiadomoÅ›ciZaloguj siÄ™, by sprawdzić wiadomoÅ›ci   ZalogujZaloguj 

zapłata za wizyte w sanepidzie
Idź do strony 1, 2  NastÄ™pny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna -> Co i jak z zaÅ‚atwić w sanepidzie...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastÄ™pny temat  
Autor Wiadomość
kamila
Gość





PostWysÅ‚any: Pon Sty 24, 2011 10:42 am    Temat postu: zapÅ‚ata za wizyte w sanepidzie Odpowiedz z cytatem

czy moze kotos odpowiedzieć mi na pytanie czy powinnam zapłacic rachunek wystawiony przez sanepid w nastepujacej sytuacji:
Po kontroli pań z inspekcji uznały iż brakuje pewnych dokumentów w księdze haccp. Po uzupełnieniu dokumentów pojechałam pokazać do sprawdzenia (wszystko było w porządku). Jednak po kilku dniach dostałam rachunek do zapłaty. W innej inspekcji sanitarnej w podobnej sytuacji rachunek nie przyszedł. Proszę o odpowiedź czy w takim przypadku powinnam zapłacić i podanie ew aktu prawnego do którego mogę zasięgnąć informacji.
Powrót do góry
Mona
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 29 Cze 2010
Posty: 149

PostWysÅ‚any: Pon Sty 24, 2011 10:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ustawa o PIS mówi

"... Art. 36.
1. Za badania laboratoryjne oraz inne czynności wykonywane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w związku ze sprawowaniem bieżącego i zapobiegawczego nadzoru sanitarnego pobiera się opłaty w wysokości kosztów ich wykonania, z zastrzeżeniem ust. 2. Opłaty ponosi osoba lub jednostka organizacyjna obowiązana do przestrzegania wymagań higienicznych i zdrowotnych.
2. Za badania laboratoryjne i inne czynności wykonywane w związku ze sprawowaniem bieżącego nadzoru sanitarnego przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie pobiera się opłat od osób oraz jednostek organizacyjnych obowiązanych do przestrzegania wymagań higienicznych i zdrowotnych, jeżeli w wyniku badań nie stwierdzono naruszenia tych wymagań. ..."

Diabeł prawdopodobnie tkwi w szczegółach. Każdy przypadek jest rozstrzygany indywidualnie.
Widocznie w Twoim przypadku uznano brak tych dokumentów za naruszenie wymagań higieniczno-zdrowotnych. Na decyzji o opłacie jest pouczenie o prawie do odwołania.


Ostatnio zmieniony przez Mona dnia Pon Sty 24, 2011 1:57 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kamila
Gość





PostWysÅ‚any: Pon Sty 24, 2011 12:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jednak sama osobiscie pojechalam do siedziby by sprawdzic dokumenty czy juz jest ok i tylko dlatego bo w innej stacji pani powiedziala ze teraz kiedy sama do nich przyszlam nie dostane rachunku do zapaty, nastepnym razem nawet sie nie pofatyguje..., tym bardziej ze zadnego kosztu z mojego powodu nie poniosly bo nie musialy przyjezdzac...
Powrót do góry
Mona
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 29 Cze 2010
Posty: 149

PostWysÅ‚any: Pon Sty 24, 2011 2:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z polskiego na nasze ustawa mówi, że skoro podczas jakiejś kontroli stwierdzono nieprawidłowości, to za czas tej kontroli obciąża się przedsiębiorcę kosztami. Jeśli usunięcie nieprawidłowości wymaga sprawdzenia, koszty rosną. Tu je obniżyłaś, sama dostarczając dokumenty.
Takie rzeczy warto wiedzieć, skoro podejmuje się działalność.
I nie ma się co dziwić.
A jak policjant zatrzyma nas do kontroli i za brak zapiętego pasa wypełni druk na 100 zł i dołoży dwa punkty karne to rozumiemy?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kamila
Gość





PostWysÅ‚any: Pon Sty 24, 2011 2:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dokladnie to rozumeiem,chociaz mozna by mowic o tym wiecej, ale to nie wazne. poszlam tam by onizyc koszt sobie tak jak napisalas by nie dostac rachunku, ale ten rachunek i tak przyszedl... rozumiem jak musza sprawdzic pomalowane sciany to musza przyjsc i wystawic rachunek za rekontrole ale dokumenty moge zaniesc im sama i to zrobilam i za to dostalam rachunek, w takim razie nieprawidlowo i nie powinnam go dostac?!
Powrót do góry
Sansei
Prawa ręka Admina


Dołączył: 27 Lis 2008
Posty: 1020

PostWysÅ‚any: Pon Sty 24, 2011 5:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Za rekontrolę zwłaszcza pozytywną - wykonane zalecenia, nie wystawia się "rachunku"

Kamila, dostałaś decyzje opłaty za to, e w czasie kontroli wyszły jakieś nieprawidłowości - braki... z racji, że przed wydaniem decyzji "merytorycznej" uzupełniłaś te braki, to jej nie dostałaś (było by to bez sensu) ale za ta negatywną kontrolę "płacisz" bo jednak uchybienia były w dniu kontroli.

Przykład z pasami niezły, bo jak bym dostał mandat za ich brak i następnego dnia podjechał do tego samego patrolu chwaląc się że już te pasy znalazłem i używam, to tamtego mi mandatu chyba jednak nie cofną... na wszelki wypadek zapinam Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zośka
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 167

PostWysÅ‚any: Pon Sty 24, 2011 7:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kamila napisał:
dokladnie to rozumeiem,chociaz mozna by mowic o tym wiecej, ale to nie wazne. poszlam tam by onizyc koszt sobie tak jak napisalas by nie dostac rachunku, ale ten rachunek i tak przyszedl... rozumiem jak musza sprawdzic pomalowane sciany to musza przyjsc i wystawic rachunek za rekontrole ale dokumenty moge zaniesc im sama i to zrobilam i za to dostalam rachunek, w takim razie nieprawidlowo i nie powinnam go dostac?!


to ja może spróbuję wyjaśnić, bo to moja działka...:
Na podst. ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia Art. 75. 1. Podmioty działające na rynku spożywczym podlegające urzędowym kontrolom organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej są obowiązane do pokrywania opłat uwzględniających koszty związane z czynnościami wykonywanymi w ramach urzędowych kontroli żywności:
1) jeżeli w wyniku tych czynności zostaną stwierdzone przez kontrolujących niezgodności z przepisami prawa żywnościowego, w tym jeżeli zachodzi konieczność pobrania próbek żywności albo materiałów lub wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością do badań i wykonania badań laboratoryjnych w celu potwierdzenia niezgodności;
2) związanych z przeprowadzeniem ponownych czynności kontrolnych w celu sprawdzenia, czy niezgodności, o których mowa w pkt 1, zostały usunięte;

czyli
1 - opłata była z tytułu uchybień (niekompletna dokumentacja), które stwierdzono podczas kontroli
2 - gdyby Pani nie przyszła, to sanepid by pojawił się u Pani na rekontroli tego uchybienia i byłaby to kolejna opłata.
3 - ma Pani 14 dni na odwołanie się od tej decyzji do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, odwołanie wstrzymuje wykonanie decyzji, czyli do uzyskania ostatecznego rozstrzygnięcia nie płaci Pani, dopiero jak organ II instancji utrzyma w mocy tą decyzję.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kamila
Gość





PostWysÅ‚any: Pon Sty 24, 2011 8:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czyli to nieważne że poszłam do siedziby osobiście by sprawdzić dokumenty?i " nie naraziłam " sanepid na żaden koszt? tak czy inaczej trzeba zapłacić?
Powrót do góry
Zośka
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 167

PostWysÅ‚any: Pon Sty 24, 2011 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nieważne, bo placi Pani za uchybienie stwierdzone podczas kontroli

ale dzięki temu, że Pani doniosła dokumenty nie będzie kontroli sprawdzającej i kolejnej opłaty.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kamila
Gość





PostWysÅ‚any: Pon Sty 24, 2011 8:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"dzieki" temu ze zaniosłam, opłata za sprawdzenie przyszła, wiec niczego to nie zmienia
Powrót do góry
Zośka
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 167

PostWysÅ‚any: Pon Sty 24, 2011 8:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

proszę przeczytać jeszcze raz moje poprzednie wypowiedzi...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kamila
Gość





PostWysÅ‚any: Pon Sty 24, 2011 8:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wynika z nich ze tak czy inaczej musze zapłacic, natomiast z wypowiedzi pani z sąsiedniej siedziby wynikało ze nie musze zapłacic i nie ma rachunku, komu wierzyć? wyjdzie na to że cokolwiek przyjdzie trzeba zapłacić, a niby wszedzie obowiazuje to samo prawo...
Powrót do góry
Hans
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 20 Paź 2009
Posty: 215

PostWysÅ‚any: Pon Sty 24, 2011 10:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Proszę czytać ze zrozumieniem
2. Od decyzji PPIS przysługuje odwołanie do PWIS (tak jak napisano w pouczeniu decyzji)
3. Pani z ,,sąsiedniej siedziby" nie mając akt sprawy nie powinna się wypowiadać.
4. Proszę się cieszyć, że sekcja ,,żywności" nalicza opłaty ryczałtem!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kamila
Gość





PostWysÅ‚any: Pon Sty 24, 2011 10:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co mi po odwolaniu, skoro twierdzicie ze musze zapłacic, czy moj oddzial zadecyduje cos innego?! tym bardziej ze same wystawily rachunek?!
cieszylabym sie gdyba ta instytucja wogole nie istniala, skoro wprowadzono haccp i inne systemy
Powrót do góry
Mona
Forumowy wymiatacz


Dołączył: 29 Cze 2010
Posty: 149

PostWysÅ‚any: Wto Sty 25, 2011 8:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teatrzyk Zielona Gęś

ma zaszczyt przedstawić

"Zapłata za wizytę w sanepidzie"

Osoby:
Sanepid i Amatorka działalności w sektorze spożywczymi

Amatorka działalności w sektorze spożywczymi
(na forum sanepidu): Miałam źle, ale poprawiłam i sama przyniosłem dokumenty. Czy muszę płacić za wizytę w sanepidzie?

Sanepid
(na tym samym forum): Tak mówi prawo, a my mamy obowiązek działać w ramach tego prawa. Pani naruszyła przepisy i za to przewiduje się określoną opłatę karną.

Amatorka działalności w sektorze spożywczymi
(jw.): Ale ja już mam dobrze i sama przyszłam.

Sanepid
(jw.): To dobrze, nie zapłaci pani za wizytę sprawdzającą, jedynie za pierwszą negatywną kontrolę i ewentualnie analizę przyniesionej dokumentacji.

Amatorka działalności w sektorze spożywczymi
(jw.): Ale ja się nie zgadzam. Słyszałam, że koleżanka nie musiała.

Sanepid
(jw.): Pani nie rozumie. To my, jako pracownicy PIS pracujemy na Pani zlecenie, żeby żywność trafiająca do konsumentów (w tym Pani) była bezpieczna. Jeśli stwierdzimy nieprawidłowości naszym obowiązkiem jest nałożyć mandat, czy wydać decyzję o opłacie za negatywną kontrolę.

Amatorka działalności w sektorze spożywczymi
(jw.): Ale wy jesteście już niepotrzebni. My już mamy HACCAP i wystarczy.

Sanepid.
To ja siÄ™ wylogujÄ™ ......
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WyÅ›wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum sanepid.forumoteka.pl Strona Główna -> Co i jak z zaÅ‚atwić w sanepidzie... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  NastÄ™pny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 4+3 =


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum